Türk Pop Müziği
Türk Pop Müziği

BENDEN HER TELDEN SES, HER TÜR ŞARKI ÇIKAR!

7 günde 700 bin tıklanmaya ulaşan Kırmızı Halı şarkısıyla başarılı bir çıkış yakalayan ve dikkat çeken Dila Kalafatoğlu müziğe olan tutkusunu şöyle anlatıyor; “Şarkımı dinletmeye gittiğim bazı prodüktörler sen git oyuncu ol dediler. Ama ben performans şarkıcısıyım, sesim var. Bu yüzden ekmeğimi müzikle, kazanmak istiyorum. Başka bir şey yapmak istemiyorum”

06 Ağustos 2017 - 12:31 'de eklendi A+A-

BENDEN HER TELDEN SES, HER TÜR ŞARKI ÇIKAR!

Müzik maceranız nasıl başladı?

Herkes beni yeni müziğe başladı sanıyor. Oysaki ben altı yıldır tanınan yerlerde sahne alıyorum, şarkı söylüyorum. Müziğe önce 2011 yılında Ajda Pekkan, Sertab Erener ve Ertuğrul Özkök’ün jüri olduğu Star Akademi yarışmasıyla başladım. Ardından Kutsi, Emir, Zeynep dizdar, İzel gibi birçok ismin vokalistliğini yaptım.

 Bu saydığınız isimlerin size bir desteği oldu mu veya bir başkasının?

Her şeyi kendi başıma yaptım ama onlardan da tabi öğrendiklerim oldu. Başta jazz söylüyordum, korno diye bir enstrüman çalıyorum. Ama Türkiye’de jazz söylerken bir anda Ankara’nın bağlarına dönüyorsun. Bir mottom var, her türlü şarkıyı söylerim. Tarafımca her türlü ses itinayla çıkartılır bu kadar da iddialıyım. Eğer bir torpilin, sevgilin, paran yoksa bazı kapılar zor açılıyor. Bu noktada dimdik durman lazım. Sağ olsunlar iyi müzisyen arkadaşlarım var onlar bana çok destek oldu. Karşılaştığım zorluklar beni değil ama annemi yıldırdı.

 Aileniz bu konuda ne kadar destek?

Annem en büyük destekçim. Her şeyimi anneme borçluyum. Babam hep sigortalı bir işe girip çalışmamı istedi. Şarkıcılık meslekten görülmüyor. Ama bende buna inat devam ettim. Her cuma sahneye çıkıyordum. Ama babam bilmiyordu. Her cuma işe giderken babama doğum gününe gidiyorum diye evden çıktım. Korka korka evden çıktığım oldu ama dört yıl sonunda artık babama söylemek zorunda kaldım. Babamın biraz sınırlaması oldu ama klibi izledikten ve bu işten vazgeçmeyeceğimi anlayınca en büyük destekçim oldu.

Eğitiminizi ne üzerine aldınız?

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuar’ında Korno okudum. Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Bölümünde okudum. Ama bunlar dışında sanatın her dalıyla ilgilendim. Bale de yaptım, tiyatro da. Hatta şu an bir çocuk müzikalinde oynuyorum Faruk K ile yaptığımız bir proje. Üç yıldır belediyelerle yaptığımız bir oyun. Çocuklara kırmızı balık oluyoruz.

 26 yaşında ilk singleınızı çıkardınız bundan sonra hayatınız ne şekilde değişecektir?

Bugün single çıkalı 10 gün olacak. Şimdiden büyük konuşmak istemiyorum. İnşallah emeklerimin karşılığını alırım. Açık söylemem gerekirse bu Kırmızı Halı şarkısını tasarlayarak yaptım. Çünkü başka kendi yazdığım şarkılarım var. Onları prodüktörlere götürdüğümde biraz daha ticari şarkılar isteniyor. Sanatsal şarkılar istenmiyor. Bunun altından nasıl kalkarım ne yaparım diye düşünürken stüdyoda bir anda bu şarkı dilime melodisiyle geldi. O arada erkek arkadaşımdan da yeni ayrılmıştım o duygusal halimle de böyle bir şarkı çıktı. Hem müzik piyasasının istediği ticari bir şey oldu hem de benden uzak olmayan bir parça oldu. Anladım ki ticari olarak düşüneceksin ama yine de kendinden uzaklaşmadan sevdiğin sana yakışan müziği yapacaksın. Zaten müzik kaliten iyiyse illa ki karşılığını alıyorsun. Dinleyiciler eskisi gibi vasıfsız değil iyi müziğin, samimi müziğin farkına varıyorlar ve ona göre değer veriyorlar. Bu yüzden insanlar bakkal müziği değil gerçek şarkılar ve gerçek sesler duymak istiyorlar. Daha akustik şarkılarım var mesela üçüncü şarkımda dinleyenler gerçek Dila’yı görecekler.

 Jazz söylemeyi düşünüyor musunuz?

Düşünmüyorum çünkü iki sene jazz yaptım aç kaldım. Etta James, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra şarkıları söylüyordum. Ama insanlar iki jazz şarkısı dinledikten sonra gelip “Sizde Ankara’nın bağları var mı? Onu söyler misiniz?” diyenler çok oldu. Bu yüzden repertuarım çok geniş. Her türlü şarkı var bende. Çünkü Türkiye’deysen para kazanmak her türlü şarkıyı söylemek zorundasın. Eğer para kazanma kaygın yoksa jazzı istediğiniz kadar söyleyebilirsiniz. Aksi takdirde aç kalırsınız.

Bu kadar kısa sürede sizi şaşırtan bir durum oldu mu?

Şarkının adı Kırmızı Halı olduğu için halı firmaları görüşmek istedi. Çok şaşırdım. Reklam yüzleri olmamı istiyorlar. Şarkının böyle bir ticari getirisi olacağını hiç hayal bile etmemiştim. Beklemediğim yerlerden beklemediğim kapılar açılıyor. Başka şaşırdığım şey de, şarkımı dinletmeye gittiğim bazı prodüktörler ‘Sen çok güzelsin git oyuncu ol’ dediler. Ama ben şarkı söylemek istiyorum. Her şeyim bunun üzerine kurulu. Performans şarkıcısıyım, sesim var. Sesim benim altın bileziğim. Bu yüzden ekmeğimi müzikle, şarkıyla kazanmak istiyorum. Başka bir şey yapmak istemiyorum.

 Beş yıl sonra istediğiniz her şeyi elde ettikten sonra ne yapacaksınız?

Hayvanları çok seviyorum. Üç tane kedim var. Büyük paralar kazandığım ilk anda hayvan hastanesi açmak istiyorum.

Düet yapmak istediğiniz kişiler var mı? 

Çocukken Kenan Doğulu’ya aşıktım. Hatta güneş kolyem bile vardı. Onun vokali olmak çok isterdim. Şimdi de onunla bir düet yapmak isterim, şarkımı okumasını isterim.

Kaynak: gazetevatan.com

www.turkpopmuzigi.com

www.facebook.com/turkpopmuzik

www.twitter.com/turkpopmuzigi

www.instagram.com/turkpopmuzigi

turkpopmzg@gmail.com

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ŞARKICILIKTAN KLİP YÖNETMENLİĞİNE ŞARKICILIKTAN KLİP YÖNETMENLİĞİNE

Türk tiyatrosunun unutulmaz ismi Nejat Uygur’un torunu ve oyuncu Behzat Uygur’un kendi ismini taşıyan oğlu Behzat Uygur, Jr. klip yönet...

DEMET AKALIN: “KENDİ KENDİME RAKİP ÇIKARDIM” DEMET AKALIN: “KENDİ KENDİME RAKİP...

Ünlü şarkıcı Demet Akalın, önceki gün Yalıkavak'ta, Hadise'nin ablası Hülya Açıkgöz'ün sahibi olduğu La Plaj'da sahneye çıktı....

SEKİ’DEN YENİ TEKLİ “ŞÜKÜR KAVUŞTURANA” SEKİ’DEN YENİ TEKLİ “ŞÜKÜR K...

Deniz Seki, kariyerinin ilk tekli projesi Şükür Kavuşturana ile hayranlarıyla hasret gideriyor. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
ŞARKICILIKTAN KLİP YÖNETMENLİĞİNE ŞARKICILIKTAN KLİP YÖNETM...

Türk tiyatrosunun unutulmaz ismi Nejat Uygur’un torunu ve oy...

DEMET AKALIN CANLI YAYINDA SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ! DEMET AKALIN CANLI YAYIND...

Şarkıcı Demet Akalın bugün katıldığı magazin programında can...

DEMET AKALIN: “KENDİ KENDİME RAKİP ÇIKARDIM” DEMET AKALIN: “KEND...

Ünlü şarkıcı Demet Akalın, önceki gün Yalıkavak'ta, Hadise'n...

NADİDE SULTAN İLE ÖZEL RÖPORTAJ NADİDE SULTAN İLE ÖZEL RÖ...

Editörlerimizden İsmail Gökgez, Nadide Sultan ile keyifli bi...

BENDEN HER TELDEN SES, HER TÜR ŞARKI ÇIKAR! BENDEN HER TELDEN SES, HE...

7 günde 700 bin tıklanmaya ulaşan Kırmızı Halı şarkısıyla ba...

MAHMUT TUNCER’İN KIZI POPÇU OLDU MAHMUT TUNCER’İN KI...

Türkücü Mahmut Tuncer'in Kızı Gizem, 'Aşk Uykusu' adlı ilk b...

SEKİ’DEN YENİ TEKLİ “ŞÜKÜR KAVUŞTURANA” SEKİ’DEN YENİ TEKLİ...

Deniz Seki, kariyerinin ilk tekli projesi Şükür Kavuşturana ...

ON PARMAĞINDA ON MARİFET! ON PARMAĞINDA ON MARİFET!...

Ajlan Büyükburç’ın anısına kurulan Ajlan Records’tan müzik d...

ARMAĞAN ÇAĞLAYAN SORDU DENİZ SEKİ YANITLADI! ARMAĞAN ÇAĞLAYAN SORDU DE...

2014’te girdiği Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nden 5 Haziran...

SELAM DENGESİZ’İN FAVORİ ŞARKISI BELLİ OLDU SELAM DENGESİZ’İN F...

Ayşe Hatun Önal'ın "Selam Dengesiz" albümündeki favori şarkı...

MAGAZİN HABERLERİ