Türk Pop Müziği
Türk Pop Müziği

AYŞE HATUN ÖNAL’IN “SELAM DENGESİZ” ALBÜMÜNÜ DEĞERLENDİRDİK

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Ayşe Hatun Önal’ın yeni albümü “Selam Dengesiz”i değerlendirdi.

14 Mart 2017 - 19:59 'de eklendi A+A-

AYŞE HATUN ÖNAL’IN “SELAM DENGESİZ” ALBÜMÜNÜ DEĞERLENDİRDİK

Ayşe Hatun Önal’ın 9 yıl aradan sonra yayınlanan yeni albümü “Selam Dengesiz” geçtiğimiz günlerde müzik piyasasında dikkat çeken sayılı albümlerden biri oldu. “Çak Bir Selam”, “Güm Güm” ve “Sirenler” teklilerinin ardından albüm beklentisinin zirve yaptığı ve tam da müzik dünyasında bu tarz bir albüm ihtiyacının olduğu zamanda yayınlanan “Selam Dengesiz”in açılış şarkısı albüme bir nevi adını veren “Dengesiz” isimli hareketli şarkı. Sözü İsra Gülümser’e, müziği Amr Mostafa ve Ayman Bahgat’a ait olan şarkının düzenlemesi usta isim İskender Paydaş tarafından yapılmış. Albümdeki söz – müzik konusu açılmışken albümler ilgili Wikipedia sayfasında yanlış bilgiler yer alıyor. Bu nedenle biz de albümün yapım şirketi Sony Müzik’ten en doğru bilgileri alıp sizinle paylaşıyoruz.

“Dengesiz” son yıllarda dinlediğimiz en başarılı düzenlemeye sahip şarkılardan biri. Hatta bu konuda “Son 10 Yılın En İyi 20 Düzenlemesi” başlıklı haberimizde bu şarkı da yer almakta. Yaylılar eşliğinde yükselen müziğe elektronik altyapıların eşlik ettiği “Dengesiz” aynı zamanda albümün 2. video klip şarkısı olacaktır. Albümün çıktığı gün diğer şarkılara geçmeme engel olacak kadar art arda dinletti bu şarkı kendini. Basit pop şarkılarından sıkılanlar için şiddetle tavsiye ediyorum. Kaliteli stereo bir kulaklıktan dinlemesi çok zevkli. Şanına yakışır bir kliple bu yazın hitleri arasına girecektir.

Albümün 2. sırasında sözü ve müziği Gülşah Tütüncü imzalı “Beyaz Atletli” isimli şarkı yer alıyor. Düzenlemesi Gürsel Çelik imzalı şarkı ilk başta ismiyle dikkat çekmeyi başarıyor. Okuması zor ama bir o kadar da eğlenceli bir şarkı olmuş. Fakat 2:57 gibi kısa bir süresi olmasına rağmen özgün bir şarkı olan “Beyaz Atletli”nin kimin için yazıldığı da merak konusu. Magazin programlarında sıkça duyacağımızdan eminim. Bu şarkının sonunun daha farklı bitmesini isterdim. Birden bitmiş izlenimi uyandı bende. Belki de kısa bir şarkı olmasından dolayıdır.

Bir sonraki şarkı “Olay” aynı zamanda albümün çıkış şarkısı olarak seçildi. Ayşe Hatun Önal’ın şarkılarında genelde şöyle bir durum olur: Şarkı ilk başta pek sevilmez ancak zamanla benimsenmeye başlar. Bu şarkı da ilk başta beğenilmeyip daha sonra sevilmeye başlandı. Zaten kaliteli şarkılar genelde böyle oluyor. “Olay”ın sözü İsra Gülümser, müziği Ahmed Salah Hosny, düzenlemesi Mahmut Orhan imzalı. Mahmut Orhan demişken ben onun için “Erdem Kınay 2” diyorum. Hem yurt içi hem de yurt dışı başarılı işler yapan Mahmut Orhan’ın ileride Erdem Kınay gibi başarılı olacağına inanıyorum. Tarzlarını da birbirlerine benzetiyorum. Hatta buradan tüm şarkıcılara Mahmut Orhan’ın peşini bırakmayın diye sesleniyorum. Ayrıca “Olay”ın video klibini izlediğiniz zaman da vizyon sahibi olmak budur diyorum. Organik izlenmeyle ağırdan ağırdan ilerliyor.

“Selam Dengesiz”in 4. sırasında sözü ve müziği Ayşe Hatun Önal’a, düzenlemesi Mahmut Orhan’a ait “Dur Dünyam” isimli şarkı yer alıyor. Araba dinlemesi keyifli şarkılar listesine ekleyebiliriz bu şarkıyı. Aşka âşık bir kadın var “Dur Dünyam”da. Ayşe Hatun Önal’ın kendi şarkılarını daha çok dinlemek isterim. Zira oldukça başarılı bir çalışma olmuş.

Bir sonraki şarkı “Devran”ın sözü ve müziği Gülhan’a ait. Gülhan’ı çok özlediğimizi belirtmek isterim. Sığlaşmış müziğimize kendisi bir ilaç gibi gelecektir. “Devran”ın düzenlemesi Gürsel Çelik tarafından yapılmış. Özellikle giriş kısmını çok beğendim. Bazı şarkılar vardır akıp gider. İşte bu şarkı da akıp gidiyor. Ayşe Hatun Önal’ın şarkıyı hızlı hızlı söylemesi de dinlemeyi keyifli hale getiriyor. “Bana gül olur tüm dikenler” gibi iddialı sözler içeren “Devran” albümün en güzel şarkılarından biri.

6. sırada daha önce tekli olarak yayınlanan “Sirenler” yer alıyor. Bu şarkı neden hak ettiği değeri göremedi anlamış değilim. Nakarat kısmındaki “autotune” özellikle Ayşe Hatun Önal ve Onur Özdemir için başarılı melodilerin yakalandığı bir yer olmuştu. Sözü ve müziği Alper Narman ile Onur Özdemir’e ait şarkının eğlenceli klibinde atom bombası sahnelerinin kullanıldığından bahsetmiştik. Şarkının Osman Çetin imzalı düzenlemesi de oldukça başarılı olmuştu.

“Selam Dengesiz”in 7. sırasında yine söz ve müziği Onur Özdemir ve Alper Narman imzalı “Cehennem” isimli şarkı yer alıyor. Bu şarkı albümdeki diğer şarkılara göre daha sakin bir duruş sergiliyor. Düzenlemesi İskender Paydaş tarafından yapılan “Cehennem”in kendine has bir havası var. Ayşe Hatun Önal’ın özellikle nakarat kısmındaki okuyuşları da dikkat çekiyor.

Bir sonraki şarkı 2015 yılında yayınlanan “Güm Güm” isimli şarkı. Sözü ve müziği Ayşe Hatun Önal, Alper Narman ve Onur Özdemir’e ait. Düzenlemesi da Gürsel Çelik tarafından yapılmıştı. Çıktığı dönemde çok sevilen bu şarkının albüme eklenmesi de yerinde olmuş.

9. sırada “Çak Bir Selam”ın Gurcell Style Mix isimli versiyonu yer alıyor. 2014’ün en beğenilen şarkılarından biri olan “Çak Bir Selam”ın sözü ve müziği yine Alper Narman ile Onur Özdemir imzası taşıyor. “Selam Dengesiz”e klip çekilen versiyonu eklemiş ancak ben Ozan Bayraşa imzalı versiyonunu daha çok seviyorum. Keşke onu da ekleselermiş.

Bir sonraki şarkı “Şeytan Tüyü” de önceden yayınlanan şarkılardan biri. Aynı isimle olan filme ait şarkının sözü ve müziği Ayşe Hatun Önal, Onur Özdemir, Alper Narman ve Gürsel Çelik imzalı. Düzenlemesi de Gürsel Çelik tarafından yapılmış. Açıkçası bu şarkıya o zamandan beri bir türlü ısınamadım.

11. sırada “Dengesiz”in İskender Paydaş versiyonu yer alıyor. Şarkının orijinali da İskender Paydaş tarafından düzenlenmişti. Bu versiyonu da orjinaline çok benziyor. Sadece aradaki melodi daha farklı olmuş. Benim favorim orijinal hali.

“Selam Dengesiz”in 12. sırasında “Beyaz Atletli”nin Gülşah Tütüncü & Kaan Gökman ortak versiyonu yer alıyor. Bu versiyon daha ritmik olmuş. En az orijinali kadar da eğlenceli bir düzenlemesi var.

Bir sonraki şarkı “Olay”ın Erdem Kınay versiyonu. Orjinali Mahmut Orhan tarafından yapılmıştı ve bu iki ismin benzer tarzda müzik ürettiğini söylemiştim. Bu iki versiyon da birbiriyle kapışacak düzeye başarılı olmuş. İkisinin de tadı bambaşka. Özellikle bu versiyonda Ayşe Hatun Önal’ın sesinin yavaşlatıldığı bölümler çok güzel. Özetle Erdem Kınay bu şarkıyı uçurmuş.

14. sırada “Dur Dünyam”ın Sezer Uysal tarafından yapılan remiksi yer alıyor. Son zamanlarda remiks adı altında yapılan gürültü dolu şarkılara cevap mahiyetinde çok başarılı bir remiks olmuş. Sezer Uysal bize “remiks dediğin böyle yapılır” demiş. Aynı zamanda albümün 6 dakikaya yakın süresiyle en uzun şarkısı olmuş.

Bir sonraki şarkı “Sirenler”in Aerro versiyonu. Düzenlemesi Osman Çetin imzalı şarkının bu versiyonu da dinleyiciyi sıkmıyor. Bu albümün en güzel yanlarından biri de versiyonların en az orijinalleri kadar güzel olması. “Sirenler”in Aerro versiyonu da bunu kanıtlıyor. Orjinalinin tadı başka bu versiyonun tadı başka. İkisi de çok lezzetli.

Albümün 16. ve kapanış şarkısı “Cehennem”in Gürsel Çelik versiyonu. Bu şarkının özellikle sonlarına doğru duyduğumuz melodileri çok beğendim.

Albümün baştan sona dinlediğimde dikkatimi çeken ilk ve belki de tek kusur “slow” dediğimiz herhangi bir duygusal şarkının olmayışı. Bu tabiî ki bir tercih meselesi. Biz de dinleyici olarak Ayşe Hatun Önal’dan duygusal şarkılar yerine “Çeksene Elini” tarzında hareketli ve elektronik şarkılar bekliyoruz. Ancak en azından bir ya da iki tane “slow” şarkı eklenebilirdi. Hatta bunlardan biri “cover” olarak nitelendirdiğimiz, eski bir şarkıyı yeniden yorumlama şeklinde olabilirdi. Belli olmaz belki bir sonraki albümde bu tarz bir çalışma olabilir. Sonuç olarak elimizde Türk pop müziğinin son dönemlerde kazandığı en kaliteli albümlerinden biri var. “Selam Dengesiz” dinledikçe daha çok seveceğimiz şarkılardan oluşan ve çok önemli isimlerin yer aldığı özel bir albüm olmuş. Bu nedenle bol klip çekilmesini istediğim bu albümde emeği geçen herkesi tebrik ediyor, kaliteli müziğin peşinde koşanları “Selam Dengesiz”i dinlemeye davet ediyorum.

Ayşe Hatun Önal – “Selam Dengesiz” Albümü Değerlendirme Notu: 10 üzerinden 9

Mehmet YILMAZ

www.turkpopmuzigi.com

www.facebook.com/turkpopmuzik

www.twitter.com/turkpopmuzigi

www.instagram.com/turkpopmuzigi

turkpopmzg@gmail.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TARKAN’IN “10” ALBÜMÜNÜ DEĞERLENDİRDİK TARKAN’IN “10” ALBÜMÜN...

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Tarkan'ın yeni albümü "10"u değerlendirdi....

MUSTAFA CECELİ’NİN “ZİNCİRİMİ KIRDI AŞK” ALBÜMÜNÜ DEĞERLENDİRDİK MUSTAFA CECELİ’NİN “ZİNCİRİM...

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Mustafa Ceceli'nin yeni albümü "Zincirimi Kırdı Aşk"ı değerlendirdi....

SEZEN AKSU’NUN “BİRAZ POP BİRAZ SEZEN” ALBÜMÜNÜ DEĞERLENDİRDİK SEZEN AKSU’NUN “BİRAZ POP Bİ...

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Sezen Aksu'nun yeni albümü Biraz Pop Biraz Sezen’i değerlendirdi....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
SÜPERSTAR VE MEGASTAR ARKA ARKAYA SAHNE ALDILAR SÜPERSTAR VE MEGASTAR ARK...

Deniz Bank'ın 20. Yılına Özel Konser! ...

DEMET AKALIN’IN “DAMGA”SI DEMET AKALIN’IN ...

Demet Akalın'dan beklenen klip!...

TUĞBA YURT “İNCEDEN İNCEDEN” ŞARKI ANALİZİ TUĞBA YURT “İNCEDEN...

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Tuğba Yurt'un yeni teklisi “...

POP MÜZİĞE YENİ BİR SOLUK: MALİ DALKIRAN POP MÜZİĞE YENİ BİR SOLUK...

Mali Dalkıran, ilk şarkısını piyasaya sürdü....

IŞIL YÜCESOY’A GÖRE “HAYAT HERKESE AYNI” IŞIL YÜCESOY’A GÖRE...

Işıl Yücesoy'dan iki şarkılık single! ...

TUĞBA YURT “İNCEDEN İNCEDEN” SÖYLEDİ TUĞBA YURT “İNCEDEN...

Tuğba Yurt'un yeni şarkısı çıktı! ...

FERHAT GÖÇER KARİYERİNİ NOKTALADI FERHAT GÖÇER KARİYERİNİ N...

Başarılı şarkıcı Ferhat Göçer, doktorluk kariyerini sonlandı...

BAHADIR’DAN BİLGE NİHAN’A: “ZEHR-İ YILAN” BAHADIR’DAN BİLGE N...

Şimdi yılanlı şarkılar moda!...

SİBEL TÜZÜN’DEN İMZALI SİBEL TÜZÜN’DEN İMZ...

Sibel Tüzün, uzun süren sessizliğini bozdu! ...

BİR OKAN KURT PROJESİ: “EREN KÜRÜM” BİR OKAN KURT PROJESİ: “E...

Okan Kurt, Eren’e ilk projesinde destek oldu!...

MAGAZİN HABERLERİ