Türk Pop Müziği
Türk Pop Müziği

İREM DERİCİ’NİN DANTEL ALBÜMÜNÜ DEĞERLENDİRDİK

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, İrem Derici’nin yeni albümü Dantel’i değerlendirdi.

14 Mayıs 2016 - 21:00 'de eklendi A+A-

İREM DERİCİ’NİN DANTEL ALBÜMÜNÜ DEĞERLENDİRDİK

Şu an 90’lar Türk pop müziğinden bahsederken nasıl oluyor da Aşkın Nur Yengi, Sertab Erener, Levent Yüksel gibi isimlerden mutlaka bahsediyorsak ileride 2010’lu yıllardan bahsederken de İrem Derici’den mutlaka bahsedeceğiz. Ben kendisinin başarısını şu şekilde formüle ediyorum:

Yetenek + ses + hırs + azim = başarı. Ayrıca aynı yıl dünyaya geldiğimizden dolayı o kuşağı başarıyla temsil ettiği için gurur duyuyorum. Yazının başına bu kadar övgüyle bahsettiğim birisi için 3-5 albüm yayınlamış bir şarkıcı olduğunu düşünmemiz gerekebilir ancak İrem derici yalnızca bir albüm yaptı. Yaygın söylemle single adı verilen tekli çalışmalarla yolculuğuna devam edeceğini söyleyen İrem Derici’nin hayatı kendi ifadesiyle ‘’tükürdüğünü yalamak’’la geçiyor.Derici,Beşiktaş-Liverpool maçında Beşiktaş yenerse albüm yapacağını söylemişti. Ve Beşiktaş o maçta Liverpool’u eledi. İyi ki eledi de böyle güzel bir albüme kavuştuk.

irem 4

İrem Derici müzikseverlerin ve ‘’tımarhane’’ adını verdiği hayran grubunun (İrem Derici Fan Club veya İDFC olarak da denk gelebilirsiniz) istekleri doğrultusunda ilk albümü ‘’Dantel’’i dinleyiciyle buluşturdu. Hatta geçtiğimiz hafta 2. klibini de çekti. Bu konuda Demet Akalın gibi İrem Derici de şarkılarına bol bol klip çeken isimler arasında yer alıyor.

irem 3

Uzun süre ”Kalbimin Tek Sahibine” ile rekorlar kraliçesi olarak müzik piyasasının yeniden canlanmasını sağlayan İrem Derici’nin ilk albümü Dantel’in açılış şarkısı sözü ve müziği Ayla Çelik’e ait olan, albüme de isim veren ”Dantel” isimli şarkı. Şarkının sözleri ve İrem Derici’nin yorumu şarkının müziğinin daha önünde yer alıyor. Bu şarkı çıkış şarkısı olduğu için düzenlemesi bir tık fazla olabilirdi. Ama kliple birlikte kısa sürede dillere dolanmayı başardı. İrem Derici özellikle ‘’Dantel’’in klibinde dans performansıyla beğeni topladı. Ama ben onu ‘’Zorun Ne Sevgilim’’ klibindeki doğal halleriyle daha çok seviyorum.

Bu arada İrem Derici henüz albüm çıkmadan sosyal medyada dantel akımını başlatmıştı. Sanatçının hayranları evlerinde bulunan dantellerle pozlar vererek sosyal medyada paylaşmışlardı. Daha sonrasında çıkan kliple birlikte şarkı ve albüm alıp başını yürüdü.

irem dantel

Albümün 2. şarkısı ‘’Ölürüm O Bakışlarına’’. Bu şarkıda şarkının sahibi Erkin Arslan’ın İrem Derici’ye eşlik ettiğini duyuyoruz. Her iki isim de şarkının duygusunu dinleyiciye geçirebilecek bir çalışma yapmış. Albümün öne çıkan şarkılarından biri ama klipleneceğini sanmıyorum.

3.sıradaki şarkı aynı zamanda 2. klibin çekildiği ‘’Evlenmene Bak’’. Sözü ve müziği Sinan Akçıl’a ait şarkının klibinde İrem Derici’yi yalnız bırakmayan Sinan Akçıl, Hint ezgileri taşıyan bu şarkıyı İrem Derici’ye vermekle doğru bir karar vermiş. Bu şarkı İrem Derici’nin içindeki coşkuyu çıkarmasını sağlamış. Yaz boyu en çok dinlenecek şarkılardan biri olacaktır.

irem 6

Bir sonraki şarkı ‘’Seni Çok Seviyorum’’un sözü ve müziği İrem Derici’nin uğuru diyebileceğimiz Hüseyin Boncuk’a ait. Hareketli ve naif bir şarkı olan ‘’Seni Çok Seviyorum’’ adı dolayısıyla dikkat çekmeyi başardı. Ancak bir ‘’Kalbimin Tek Sahibine’’ olabilir mi? Bence çok zor.

Albümün 5. şarkısı ‘’Gizli Sevda’’ Arzu Daydinç Karaoğlu imzası taşıyor. Şarkı baştan sona kadar çok güzel ancak bu şarkının İrem Derici’ye tam olarak uyduğunu söyleyemem. Onun tarzı değil gibi geliyor kulağıma. Belki başka bir isim okusa daha çok duyulabilirdi. Yine de albümde öne çıkan şarkılardan biri durumunda. Fakat klip geleceğini sanmıyorum. Keşke gelse.

‘’Dantel’’in 6. sırasında İrem Derici’nin babası Hulusi Derici’yle yaptıkları düet olan ‘’Gittiğinde Anladım’’ yer alıyor. Sözü Aşkın Tuna’ya, müziği Hüsnü Üstün’e ait şarkıyı diğer şarkılardan ayrı bir yerde tutuyorum. Hiçbir ticari kaygı taşımadan yapılmış olması ve bir baba-kız düeti olması nedeniyle özel bir yere sahip. İyi ki birlikte okumuşlar, iyi ki albüme koymuşlar.

Bir sonraki şarkı benim favorilerimden bir tanesi olan ‘’Suçu Bana Atma’’. Murat Serhat Tekin imzası taşıyan şarkı albümün en hareketli şarkısı. Ben bu şarkının henüz keşfedilmediği kanaatindeyim. İrem Derici’nin de bu şarkıyı klipsiz bırakacağını sanmıyorum. Geçişleri ve güçlü altyapısıyla yüksek sesle dinlemenizi tavsiye ederim.

Albümün 8. şarkısı ‘’Aşk Olsun’’un sözü ve müziği Onur Cumaoğlu’na ait. Bu şarkının ilk dinleyişte kendine çeken bir havası var. Akılda yer eden ezgilere sahip. Verilen mesaj itibariyle de başarılı olmuş. İrem Derici’nin bu tarz şarkılar söylemeye devam etmesini isterim. Zira kendisine çok yakışmış.

Bir sonraki şarkı ‘’Dur, Yavaş’’ yine öne çıkan şarkılardan biri. Kaan Karamaya imzalı şarkı çabuk benimsenen ve dinlemesi keyif veren bir şarkı olmuş. İrem Derici’nin bu şarkıyı keyifle okuduğu hemen anlaşılıyor. Kliplenmeyi hak ediyor.

Albümün 10. şarkısı on numara bir şarkı olan ‘’Aşk, Kışlıkları Giy’’ bu albümde benim en favori şarkım oldu. Albüm çıktığı günden beri her gün dinliyorum diyebilirim. Bazı şarkılar vardır bir süre sonra dinlemekten sıkılırsınız. ‘’Aşk, Kışlıkları Giy’’ bunun tam aksine dinledikçe kendine bağlıyor. Bu başarının altında şarkının yaratıcıları Onur Özdemir ve Alper Narman da yatmakta. Yıllar sonra da bu şarkıyı aynı tatla dinleyeceğimden eminim. Klip geleceğini de şimdiden söylüyorum. Ayrıca şarkının sahiplerinden Onur Özdemir yorumunu da buradan dinleyebilirsiniz.

Albümün 11. sıradaki son şarkısı ‘’Bana Hiçbir Şey Olmaz’’ın sözü ve müziği yine Sinan akçıl’a ait. Özellikle müziği ve retro melodisiyle dikkatimi çeken şarkı Sinan Akçıl’ın tarzının dışında ancak İrem Derici’nin tarzına uygun olmuş.

İrem Derici’nin bundan önceki yaptığı çalışmalarında merak uyandırdığı gibi bundan sonraki çalışmalarında da merak uyandıracağı ortadadır. Gerek tekli olsun gerek albüm olsun herhangi bir şarkısı yayınlandığı an dinleyiciler tarafından merak edilen bir isim konuma gelmeyi başardı İrem Derici. Bu nedenle bundan sonraki çalışmalarını da merakla bekliyorum.

İrem Derici – ‘’Dantel’’ Albümü Değerlendirme Notu: 10 Üzerinden 8

Mehmet YILMAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
AYŞE HATUN ÖNAL’IN “SELAM DENGESİZ” ALBÜMÜNÜ DEĞERLENDİRDİK AYŞE HATUN ÖNAL’IN “SELAM DE...

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Ayşe Hatun Önal'ın yeni albümü "Selam Dengesiz"i değerlendirdi....

MUSTAFA CECELİ’NİN “ZİNCİRİMİ KIRDI AŞK” ALBÜMÜNÜ DEĞERLENDİRDİK MUSTAFA CECELİ’NİN “ZİNCİRİM...

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Mustafa Ceceli'nin yeni albümü "Zincirimi Kırdı Aşk"ı değerlendirdi....

SEZEN AKSU’NUN “BİRAZ POP BİRAZ SEZEN” ALBÜMÜNÜ DEĞERLENDİRDİK SEZEN AKSU’NUN “BİRAZ POP Bİ...

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Sezen Aksu'nun yeni albümü Biraz Pop Biraz Sezen’i değerlendirdi....

DEMET AKALIN’IN ”RAKİPSİZ” ALBÜMÜNÜ DEĞERLENDİRDİK DEMET AKALIN’IN ”RAKİPSİZ...

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Demet Akalın'ın yeni albümü Rakipsiz’i değerlendirdi....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
SEKİ’DEN YENİ TEKLİ “ŞÜKÜR KAVUŞTURANA” SEKİ’DEN YENİ TEKLİ...

Deniz Seki, kariyerinin ilk tekli projesi Şükür Kavuşturana ...

ON PARMAĞINDA ON MARİFET! ON PARMAĞINDA ON MARİFET!...

Ajlan Büyükburç’ın anısına kurulan Ajlan Records’tan müzik d...

ARMAĞAN ÇAĞLAYAN SORDU DENİZ SEKİ YANITLADI! ARMAĞAN ÇAĞLAYAN SORDU DE...

2014’te girdiği Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nden 5 Haziran...

SELAM DENGESİZ’İN FAVORİ ŞARKISI BELLİ OLDU SELAM DENGESİZ’İN F...

Ayşe Hatun Önal'ın "Selam Dengesiz" albümündeki favori şarkı...

GÜLBEN ERGEN’İN YENİ ALBÜM DETAYLARI GÜLBEN ERGEN’İN YEN...

Gülben Ergen yeni albümü için çalışmalarını hızlandırdı!...

TARKAN’DAN YENİ ALBÜM: 10 TARKAN’DAN YENİ ALB...

Tarkan'ın merakla beklenen pop albümü çıkıyor!...

MAYIS 2017 MÜZİK KANALLARI REYTİNGLERİ MAYIS 2017 MÜZİK KANALLAR...

2017 Mayıs ayının müzik kanalları reytingleri belli oldu!...

HANDE YENER “BAKICAZ ARTIK” ŞARKI ANALİZİ HANDE YENER “BAKICA...

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Hande Yener'in yeni teklisi ...

BERKAY YENİ ALBÜMÜYLE ZİRVEDE! BERKAY YENİ ALBÜMÜYLE ZİR...

Berkay 6 ‘ncı albümü “YANSIMA” ile zirveye yerleşti....

MURAT BOZ İTİRAF ETTİ: ASLI ENVER’LE AYRILDIK! MURAT BOZ İTİRAF ETTİ: AS...

Murat Boz'dan beklenen itiraf geldi!...

MAGAZİN HABERLERİ