Türk Pop Müziği
Türk Pop Müziği

ŞAN EĞİTMENİNDEN POPÇULARA VERYANSIN!

Şan eğitmeni Ceylan Bozoğlu’ndan çarpıcı açıklamalar!

06 Mayıs 2017 - 15:19 'de eklendi A+A-

ŞAN EĞİTMENİNDEN POPÇULARA VERYANSIN!

Birçok ünlü sanatçının bu günlere gelmesinde büyük emekleri olan Ceylan Bozoğlu, sanat dünyasını sarsacak açıklamalarda bulundu. Ceylan Bozoğlu, karga seslileri eğitsen de bir şey olmuyor dedi.

Türkiye’de her önüne gelenin şarkıcı ya da şöhret olduğunu belirten Bozoğlu,”Örneğin Hülya Avşar hep detone, Hadise ise yarım yamalak Türkçesi ile şarkı söylemekten aciz, sadece fizigi ile iş yapıyor, Sinan Akçıl berbat bir sese sahip, Hande Yener ise tizleri hiç eksik değil bunlara hayret ediyorum. Sayın Tatlıses ülkenin en iyi sesi bu adam bile bugün benden ders almak istiyorsa işte onun ne kadar büyük bir sanatçı olduğunun kanıtı. Yıllarca sevgili Sezen Aksu hocaya eşlik ettim. Kendisi hala her fırsatta beni çağırır ve çeşitli bilgiler ve sesini testini yaptırır” dedi.

Özellikle televizyon kanallarında çıkan birçok yarışmadan sonra doğru şarkı söyleme kavramı tartışılır oldu ülkemizde. Fakat neye ve kime göre doğru diye soruyor insan. Yeryüzünün en mükemmel enstrümanını kullanmak ne kadar kolay? Hayatında hiç şan dersi almamış ya da bu zor enstrümanın yapısından zerre kadar haberi olmayan insanlar oturdukları koltuklardan ahkam kesiyorlar.

İşin diğer bir yanı da diva edasıyla sahnelere çıkan ve toplum tarafından kabul görmüş pek çok solist bırakın doğru şarkı söyleyebilmeyi doğru konuşamıyor bile.

Tamamen ticari kaygılar gözetilerek jüri koltuğuna oturtulan isimlerden acaba hangisinin şan (profesyonel ses eğitimi) eğitimi olduğunu enstrümanına 15 seneden bu yana emek veren bir şancı olarak düşünüyorum. Çeşitli hayallerle yarışmaya katılan içlerinde ekmeğini şarkı söyleyerek kazanan solistlerin de bulunduğu adayların haklıyken uğradıkları haksız eleştirilere bir eğitmen olarak isyan ettim doğrusu.

Örneğin Hülya Avşar ın bir ses yarışmasında jüri koltuğunda oturmayı hak etmediğini anlamak için canlı performansını dinlemek yeterli. Aynı şekilde Hadise’ye “Kaç oktav sesin var? Ne kadar temiz söylüyorsun? Neden Türkiye’de bu işi yapıyorsun ama Türkçeyi hala konuşamıyorsun?” diye acilen birinin sorması lazım. Bunlar dışında yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de her şarkı söyleyen insana ‘sanatçı’ denilmesi.

Bu beni hem güldürüyor hem de sanat eğitimi almış bir aday olarak üzüyor. Örneğin Ferhat Göçer. Kendisinin ses rengi tenordur fakat çok kötü bir solistdir. Bunu anlamak için boğazında düğüm düğüm moraran damarlarını görmek yeterli. Ya da Hande Yener, o kadar kötü konuşuyor ki özellikle son kayıtlarında ne dediğini anlamak için en az iki kez dinlemek gerekli. Demet Akalın’dan bahsetmek bile istemiyorum. Bilgisayar kayıtlarında sesi değiştirilen, canlı okumalarına şahit olamadığımız playbackten öteye geçemeyen birisi.

Bütün bunlara rağmen mesleğinin zirvesinde hâlâ şan dersleri almaya devam eden Ajda Pekkan’ı, dünya standartlarında ses ve gırtlak ustalığına sahip olan İbrahim Tatlıses’in doğal yeteneğini ve rezonansını hayranlıkla izlemekte ve dinlemekteyiz.

İki konservatuvar (şan bölümü) bir yüksek lisans bitirmiş bir şan eğitmeni olarak şunu söyleyebilirim: “Gerek eğitmenlerimden öğrendiklerimle gerek dünya sahnelerinden takip ettiğim solistlerle birebir uyum gösteren performansları gelecek nesillere ders olacak standartlarda.”

Son olarak bu işle profesyonel ya da amatör olarak ilgilenmeyi düşünen solistlere şu tavsiyelerde bulunabilirim: Şarkı söyleyebilmek çok güzel bir meziyettir fakat geliştirilmeyen her yetenek körelmeye mahkumdur, bunun yanı sıra vasat durumda diyebileceğim seslerin disiplinli ve teknik çalışmalarla geldikleri seviyelere bazen ben bile hayret edebiliyorum.

Seçtiğiniz eğitmenin çok iyi olması gerektiği gibi eğitim sürecini sizin nasıl değerlendirdiğinizde çok önemlidir. Özellikle toplum önünde belirli misyonlara sahip olan solistlerin, özellikle gelecek nesillere örnek olabilmek adına çok daha fazla donanımlı ve eğitimli olması gerekiyor.

www.turkpopmuzigi.com

www.facebook.com/turkpopmuzik

www.twitter.com/turkpopmuzigi

www.instagram.com/turkpopmuzigi

turkpopmzg@gmail.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
DEMET AKALIN’IN “DAMGA”SI DEMET AKALIN’IN “DAMGA”...

Demet Akalın'dan beklenen klip!...

POP MÜZİĞE YENİ BİR SOLUK: MALİ DALKIRAN POP MÜZİĞE YENİ BİR SOLUK: MALİ DALKIRAN...

Mali Dalkıran, ilk şarkısını piyasaya sürdü....

IŞIL YÜCESOY’A GÖRE “HAYAT HERKESE AYNI” IŞIL YÜCESOY’A GÖRE “HAYAT H...

Işıl Yücesoy'dan iki şarkılık single! ...

TUĞBA YURT “İNCEDEN İNCEDEN” SÖYLEDİ TUĞBA YURT “İNCEDEN İNCEDEN”...

Tuğba Yurt'un yeni şarkısı çıktı! ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
SÜPERSTAR VE MEGASTAR ARKA ARKAYA SAHNE ALDILAR SÜPERSTAR VE MEGASTAR ARK...

Deniz Bank'ın 20. Yılına Özel Konser! ...

DEMET AKALIN’IN “DAMGA”SI DEMET AKALIN’IN ...

Demet Akalın'dan beklenen klip!...

TUĞBA YURT “İNCEDEN İNCEDEN” ŞARKI ANALİZİ TUĞBA YURT “İNCEDEN...

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Tuğba Yurt'un yeni teklisi “...

POP MÜZİĞE YENİ BİR SOLUK: MALİ DALKIRAN POP MÜZİĞE YENİ BİR SOLUK...

Mali Dalkıran, ilk şarkısını piyasaya sürdü....

IŞIL YÜCESOY’A GÖRE “HAYAT HERKESE AYNI” IŞIL YÜCESOY’A GÖRE...

Işıl Yücesoy'dan iki şarkılık single! ...

TUĞBA YURT “İNCEDEN İNCEDEN” SÖYLEDİ TUĞBA YURT “İNCEDEN...

Tuğba Yurt'un yeni şarkısı çıktı! ...

FERHAT GÖÇER KARİYERİNİ NOKTALADI FERHAT GÖÇER KARİYERİNİ N...

Başarılı şarkıcı Ferhat Göçer, doktorluk kariyerini sonlandı...

BAHADIR’DAN BİLGE NİHAN’A: “ZEHR-İ YILAN” BAHADIR’DAN BİLGE N...

Şimdi yılanlı şarkılar moda!...

SİBEL TÜZÜN’DEN İMZALI SİBEL TÜZÜN’DEN İMZ...

Sibel Tüzün, uzun süren sessizliğini bozdu! ...

BİR OKAN KURT PROJESİ: “EREN KÜRÜM” BİR OKAN KURT PROJESİ: “E...

Okan Kurt, Eren’e ilk projesinde destek oldu!...

MAGAZİN HABERLERİ