Türk Pop Müziği
Türk Pop Müziği

ŞAN EĞİTMENİNDEN POPÇULARA VERYANSIN!

Şan eğitmeni Ceylan Bozoğlu’ndan çarpıcı açıklamalar!

06 Mayıs 2017 - 15:19 'de eklendi A+A-

ŞAN EĞİTMENİNDEN POPÇULARA VERYANSIN!

Birçok ünlü sanatçının bu günlere gelmesinde büyük emekleri olan Ceylan Bozoğlu, sanat dünyasını sarsacak açıklamalarda bulundu. Ceylan Bozoğlu, karga seslileri eğitsen de bir şey olmuyor dedi.

Türkiye’de her önüne gelenin şarkıcı ya da şöhret olduğunu belirten Bozoğlu,”Örneğin Hülya Avşar hep detone, Hadise ise yarım yamalak Türkçesi ile şarkı söylemekten aciz, sadece fizigi ile iş yapıyor, Sinan Akçıl berbat bir sese sahip, Hande Yener ise tizleri hiç eksik değil bunlara hayret ediyorum. Sayın Tatlıses ülkenin en iyi sesi bu adam bile bugün benden ders almak istiyorsa işte onun ne kadar büyük bir sanatçı olduğunun kanıtı. Yıllarca sevgili Sezen Aksu hocaya eşlik ettim. Kendisi hala her fırsatta beni çağırır ve çeşitli bilgiler ve sesini testini yaptırır” dedi.

Özellikle televizyon kanallarında çıkan birçok yarışmadan sonra doğru şarkı söyleme kavramı tartışılır oldu ülkemizde. Fakat neye ve kime göre doğru diye soruyor insan. Yeryüzünün en mükemmel enstrümanını kullanmak ne kadar kolay? Hayatında hiç şan dersi almamış ya da bu zor enstrümanın yapısından zerre kadar haberi olmayan insanlar oturdukları koltuklardan ahkam kesiyorlar.

İşin diğer bir yanı da diva edasıyla sahnelere çıkan ve toplum tarafından kabul görmüş pek çok solist bırakın doğru şarkı söyleyebilmeyi doğru konuşamıyor bile.

Tamamen ticari kaygılar gözetilerek jüri koltuğuna oturtulan isimlerden acaba hangisinin şan (profesyonel ses eğitimi) eğitimi olduğunu enstrümanına 15 seneden bu yana emek veren bir şancı olarak düşünüyorum. Çeşitli hayallerle yarışmaya katılan içlerinde ekmeğini şarkı söyleyerek kazanan solistlerin de bulunduğu adayların haklıyken uğradıkları haksız eleştirilere bir eğitmen olarak isyan ettim doğrusu.

Örneğin Hülya Avşar ın bir ses yarışmasında jüri koltuğunda oturmayı hak etmediğini anlamak için canlı performansını dinlemek yeterli. Aynı şekilde Hadise’ye “Kaç oktav sesin var? Ne kadar temiz söylüyorsun? Neden Türkiye’de bu işi yapıyorsun ama Türkçeyi hala konuşamıyorsun?” diye acilen birinin sorması lazım. Bunlar dışında yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de her şarkı söyleyen insana ‘sanatçı’ denilmesi.

Bu beni hem güldürüyor hem de sanat eğitimi almış bir aday olarak üzüyor. Örneğin Ferhat Göçer. Kendisinin ses rengi tenordur fakat çok kötü bir solistdir. Bunu anlamak için boğazında düğüm düğüm moraran damarlarını görmek yeterli. Ya da Hande Yener, o kadar kötü konuşuyor ki özellikle son kayıtlarında ne dediğini anlamak için en az iki kez dinlemek gerekli. Demet Akalın’dan bahsetmek bile istemiyorum. Bilgisayar kayıtlarında sesi değiştirilen, canlı okumalarına şahit olamadığımız playbackten öteye geçemeyen birisi.

Bütün bunlara rağmen mesleğinin zirvesinde hâlâ şan dersleri almaya devam eden Ajda Pekkan’ı, dünya standartlarında ses ve gırtlak ustalığına sahip olan İbrahim Tatlıses’in doğal yeteneğini ve rezonansını hayranlıkla izlemekte ve dinlemekteyiz.

İki konservatuvar (şan bölümü) bir yüksek lisans bitirmiş bir şan eğitmeni olarak şunu söyleyebilirim: “Gerek eğitmenlerimden öğrendiklerimle gerek dünya sahnelerinden takip ettiğim solistlerle birebir uyum gösteren performansları gelecek nesillere ders olacak standartlarda.”

Son olarak bu işle profesyonel ya da amatör olarak ilgilenmeyi düşünen solistlere şu tavsiyelerde bulunabilirim: Şarkı söyleyebilmek çok güzel bir meziyettir fakat geliştirilmeyen her yetenek körelmeye mahkumdur, bunun yanı sıra vasat durumda diyebileceğim seslerin disiplinli ve teknik çalışmalarla geldikleri seviyelere bazen ben bile hayret edebiliyorum.

Seçtiğiniz eğitmenin çok iyi olması gerektiği gibi eğitim sürecini sizin nasıl değerlendirdiğinizde çok önemlidir. Özellikle toplum önünde belirli misyonlara sahip olan solistlerin, özellikle gelecek nesillere örnek olabilmek adına çok daha fazla donanımlı ve eğitimli olması gerekiyor.

www.turkpopmuzigi.com

www.facebook.com/turkpopmuzik

www.twitter.com/turkpopmuzigi

www.instagram.com/turkpopmuzigi

turkpopmzg@gmail.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SEKİ’DEN YENİ TEKLİ “ŞÜKÜR KAVUŞTURANA” SEKİ’DEN YENİ TEKLİ “ŞÜKÜR K...

Deniz Seki, kariyerinin ilk tekli projesi Şükür Kavuşturana ile hayranlarıyla hasret gideriyor. ...

ON PARMAĞINDA ON MARİFET! ON PARMAĞINDA ON MARİFET!

Ajlan Büyükburç’ın anısına kurulan Ajlan Records’tan müzik dünyasına yepyeni bir isim: Fatih Melek, Demolar adını verdiği single’ıyla m...

ARMAĞAN ÇAĞLAYAN SORDU DENİZ SEKİ YANITLADI! ARMAĞAN ÇAĞLAYAN SORDU DENİZ SEKİ YANITL...

2014’te girdiği Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nden 5 Haziran’da tahliye olan Deniz Seki, özgürlüğe kavuşmasından 1 hafta sonra içini Ar...

SELAM DENGESİZ’İN FAVORİ ŞARKISI BELLİ OLDU SELAM DENGESİZ’İN FAVORİ ŞARKISI B...

Ayşe Hatun Önal'ın "Selam Dengesiz" albümündeki favori şarkı anketi sonuçlandı!...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
SEKİ’DEN YENİ TEKLİ “ŞÜKÜR KAVUŞTURANA” SEKİ’DEN YENİ TEKLİ...

Deniz Seki, kariyerinin ilk tekli projesi Şükür Kavuşturana ...

ON PARMAĞINDA ON MARİFET! ON PARMAĞINDA ON MARİFET!...

Ajlan Büyükburç’ın anısına kurulan Ajlan Records’tan müzik d...

ARMAĞAN ÇAĞLAYAN SORDU DENİZ SEKİ YANITLADI! ARMAĞAN ÇAĞLAYAN SORDU DE...

2014’te girdiği Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nden 5 Haziran...

SELAM DENGESİZ’İN FAVORİ ŞARKISI BELLİ OLDU SELAM DENGESİZ’İN F...

Ayşe Hatun Önal'ın "Selam Dengesiz" albümündeki favori şarkı...

GÜLBEN ERGEN’İN YENİ ALBÜM DETAYLARI GÜLBEN ERGEN’İN YEN...

Gülben Ergen yeni albümü için çalışmalarını hızlandırdı!...

TARKAN’DAN YENİ ALBÜM: 10 TARKAN’DAN YENİ ALB...

Tarkan'ın merakla beklenen pop albümü çıkıyor!...

MAYIS 2017 MÜZİK KANALLARI REYTİNGLERİ MAYIS 2017 MÜZİK KANALLAR...

2017 Mayıs ayının müzik kanalları reytingleri belli oldu!...

HANDE YENER “BAKICAZ ARTIK” ŞARKI ANALİZİ HANDE YENER “BAKICA...

Editörlerimizden Mehmet Yılmaz, Hande Yener'in yeni teklisi ...

BERKAY YENİ ALBÜMÜYLE ZİRVEDE! BERKAY YENİ ALBÜMÜYLE ZİR...

Berkay 6 ‘ncı albümü “YANSIMA” ile zirveye yerleşti....

MURAT BOZ İTİRAF ETTİ: ASLI ENVER’LE AYRILDIK! MURAT BOZ İTİRAF ETTİ: AS...

Murat Boz'dan beklenen itiraf geldi!...

MAGAZİN HABERLERİ